Salih Uzuner

Redaktör Spiker, Sunucu, Eğitmen

HAKKINDA

İş hayatına, TRT'nin alt yapısı "Çocuk Saati" ile başlayıp, siyah-beyaz televizyon, vazgeçilmez radyo haber bültenlerinin içinde olmayı çok isteyen ve içi spikerlik ideali ile tutuşan Uzuner,1980'lerde bu idealini gerçekleştirerek spikerlik mesleğine adımını attı.

Spikerliğe başlamadan önce TRT bünyesinde Çocuk Saati Sanatçılığı'nın sonucu olarak televizyon ile hayatımıza giren hala da popülerliğini koruyan diziler; Dallas (Mitch), Uzay Yolu, Küçük Ev, Şeker Kız Candy (Terry), Beyaz Gölge (Jackson), Şahin Tepesi (Cole), belgesel ve uzun metrajlı filmlerin seslendirmelerinde bulundu. "Dallas dizisiyle" Magazin Muhabirleri Derneği'nce her yıl verilen en iyi film seslendirmesi ödülünü aldı.

Siyah-Beyaz televizyonun bant yayınlarının ilk örneklerinden "Günaydın" çocuk programını sundu.

Bu dönemde“Türkülerin Öyküleri” ve “5 Dakika” adlı televizyonun ilk dramalarında oynadı.

Meslek hayatına Ankara Radyosunda başladı. Radyolar arası bant yayınlarının canlı yayınlara dönüştüğü günlerde, Trabzon Radyosundan merkez bağlantılı ilk canlı yayında yapımcı ve sunucu, Türk televizyon tarihinin ilk sabah canlı yayını "Günaydın Türkiye"de de sunucu olarak yer aldı.

1980'lerin sonlarına doğru kurum içi sınavla "Redaktör Spiker" olarak Haber Merkezine adımını attı. Bu tarihten sonra mesleği gereği haber spikerliği, muhabirlik, editörlük de yaptı.

Çocuk Saati ve Spikerlik eğitiminde, Ergin ORBEY, Ejder AKIŞIK, Jülide GÜLİZAR, Turgut ÖZAKMAN, Halit KIVANÇ gibi değerli ustaların emekleri vardır.

Daha iyi yayıncılık ve sunum adına, NLP ile Duyarlılık Geliştirme, Yaratıcı Düşünme, Duygusal Zekâ, İnsanları Etkileme Sanatı, İletişim Psikolojisi ve Beden Dili konularında sertifika programlarına katılmıştır. Kamu kurumu çalışanı olduğu dönemde, kurum görevlendirmesi ve izni ile Başbakan, bakan katılımlı birçok etkinlik ve protokol sunumları yapmış, kurum içi eğiticilikte de bulunmuştur. Spikerlik, Sunuculuk, Diksiyon, Etkili İletişim ve Beden Dili, Dublaj konularında kişisel ve gurup eğitimleri vermekte, ayrıca sunuculuk ve seslendirme yapmaktadır.